andrijastojanovic.com

Maratonska bitka. Kako je potkovica spasila Atinu?

O grčko-persijskim ratovima govori nam istoričar Herodot. Početak grčko-persijskih ratova obeležio je Jonski ustanak u Maloj Aziji koji su pomogli Atinjani. Persijanci su ugušili ustanak. Da bi se osvetili, Persijanci su krenuli u pohod na Grčku.

Vojskovođa Miltijad

"Trčite protiv njih!"- Rekao je Miltijad

Početak grčko-persijskih ratova

Persijski Car Dario I je poslao glasnika, koji im je preneo da mu predaju svu zemlju i vodu. Atinjani i Spartanci su to veoma svhatili ozbiljno. Te su glasnika bacili u bunar i rekli mu da slobodno može da uzme zemlju i vodu koliko god mu treba. Grčki svet se uvek ujedinjavao kada je dolazila neka pretnja od drugih naroda, ali kada su u “miru”, neprestano ratuju međusobno, tako je posle ovog rata izbio Peloponeski rat, između Sparte i Atine.

odlučujuća bitka, maratonska bitka

490. godine pre n. e. persijska vojska se iskrcala na atiku. Odlučujuća bitka se odigrala iste godine na maratonskom polju. Persijanaca je bilo oko  25000 hiljada vojnika, dok je atinska vojska raspolagala sa 10 000 vojnika. Atinski vojskovođa Miltijad je računao na pomoć spartanaca koji su kasnili, ali Miltijad je na kraju odlučio da napadne persijance. Iako su persijanci nadbrojniji, Miltijadova genijalna taktika je bila savršena. Svoju vojsku je postavio u oblik potkovice, oslabio je centar a ojačao je krila. Njegova vojska se kretala sve brže i brže kako bi izbegla strele. Na početku bitke sredina persijanaca je nadjačala sredinu atinjana, ali grčka krila su uništili persijska krila, te su opkolili persijsku sredinu. Persijanci su panično bežali do brodova, a većina njih se udavila u močvarama. Posle ove bitke Grci su bili mirni 10 godine, dok ponovo nisu napali persijanci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *